Bulunduğunuz sayfa :

Ana Sayfa >> Spotlar >> Çocuklar sorun çözüyor!

Duyurular

Çocuklar sorun çözüyor!

2009 Yılında gerçekleştirdiğimiz "Çocuklar Sorun Çözüyor" konulu çalışma ile çocuklarımızın, dokuz sorun alanında çözümlerini anlattıkları bir resim çalışması yapmaları istenmişti.

resim
15.09.2015

2009 Yılında gerçekleştirdiğimiz "Çocuklar Sorun Çözüyor" konulu çalışma ile çocuklarımızdan,  dokuz sorun alanında çözümlerini anlattıkları bir resim çalışması yapmaları istenmişti. O tarihteki çağrı metnimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Proje neticesinde çok sayıda tasarım elimize ulaşmıştır. Dokuz sorun alanında çocuklarımızın çözüm önerilerinin yer aldığı çizimlerin bazılarını aşağıda paylaşıyoruz. Geri kalan çalışmaları indirmek için tıklayınız.

 

2010 Tarihli çağrı metnimiz:

"Bir önerimiz var!

Edward De Bono’nun başlıktaki adlı bir kitabında[1], 5-14 yaş arası çocuklara 9 tasarım sorunu verilip çözmeleri isteniliyor. Bunların neler olduklarını ve çocukların ne gibi tasarımlar yaptıklarını http://www.tinaztitiz.com/dosyalar/Ogrenme_Evi/cocuklar_sorun_cozuyor.pdf adresine tıklayarak (pdf formatında) görebilirsiniz.

Çocukların bir  bölümünün düşüncelerini yazıyla ifade edemeyecek kadar küçük olmaları nedeniyle, daha çok çizim şeklinde ifade etmeleri istenilmiş.
Önerimiz, buna benzer bir fikri yurdumuzda uygulayıp bizim çocuklarımızın ne gibi tasarımlar yapacaklarını görmek.

Bunun için, aşağıdaki basit şartnameyi, sizin veya yakınlarınızın ya da tanıdıklarınızın çocuklarına ulaştırıp, yapacakları tasarımları e-posta ekinde aşağıdaki e-posta adreslerinden birisine yollamalarını sağlamanızı rica ediyoruz.

Bunları biraraya getirip, Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı sitesinde (www.beyaznokta.org.tr), her tasarımı yapan çocuğumuzun adı altında yayımlayacağız.

Fikir bu kadar basit. Bakalım büyüklerimize örnek olabilecek tasarımlar gelecek mi?
 

Basit şartname..

 • Bu organizasyon 5-12 yaş arasındaki çocuklara açıktır. Büyüklerince yapıldığı izlenimi güçlü olan veya yasal sorunlar doğurabilecek tasarımlar başkaca neden gösterilmeden elenecektir (daha bu yaşlarda bu işlere girişmelerini özendirmemek için ),
 •  
 • İstenilen tasarım konuları şunlar olup, mutlaka her birisi için birer tasarım yapma zorunluğu yoktur; bir tane dahi yeterlidir:
 1. Sizin bir bireysel sorununuzu çözebilecek bir tasarım yapınız,
 2. Oturmakta olduğunuz ev, apartman veya siteye ait bir sorunun çözümü için bir tasarım yapınız,
 3.  Yaşadığınız kentin bir sorununun çözümü için bir tasarım yapınız,
 4. Ülkemizin bir sorununun çözümü için bir tasarım yapınız,
 5. Yapılacak tasarımlar bir adet A4 kağıdı üzerinde olacak ve bir tarayıcı ile taranarak jpg formatında bir e-postaya eklenerek yollanacaktır,
 6. Her tasarım kağıdının üst orta kısmına, tasarımı yapan kişinin adı ve soyadı, bitirmiş olduğu yaşı (2009-doğum yılı) ve halen yaşadığı il adı -gerekirse büyüklerince- yazılacaktır,
 7. Tasarımlar siyah-beyaz ya da renkli olabilir; herhangi bir çeşit kalem kullanılabilir,
 8. Yazı yazma konusunda henüz yeterli beceriyi edinmemiş çocuklar için dezavantaj olmaması için tüm tasarımlar çizim şeklinde olacak, çizimlere sadece çok kısa açıklamalar yerleştirilebilecektir (bu amaçla başlangıçta değinilen örneğin incelenmesi önerilir),
 9. Tasarımlar bilgi@beyaznokta.org.tr adresine yollanacaktır,
 10. Gönderilecek tasarımların e-postada görülecek olan son tarihi 30 Ekim 2009′dur,
 11. Gönderilen tasarımlar özlerine dokunulmadan tasarımcının adı ile www.beyaznokta.org.tr sitelerindeki birer klasörde yayımlanacaktır,
 12. Yollanacak tasarımların tüm yayın hakları Beyaz nokta® Gelişim Vakfı’na ait olacaktır.

Çocuklarımızın ne kadar yetenekli olduğunu hep beraber görmek ilginç olmayacak mı?
Kuşkusuz ne kadar çok çocuk katılırsa sonuçlar o denli öğretici olabilecektir. Bu nedenle lütfen olabildiğince çok çocuğun eline geçmesini sağlayınız. Şimdiden teşekkürler."

Sayfa başına dön!

Bulunduğunuz sayfa :

Ana Sayfa >> Spotlar >> Çocuklar sorun çözüyor!