Bulunduğunuz sayfa :

Ana Sayfa >> Hakkımızda >> Nasıl Kurulduk?

NE ZAMAN, NEDEN ve NASIL KURULDUK?

Ne zaman ve neden kurulduk?

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı, 7 Ağustos 1994’te tescil edildi. Resmi kuruluş sürecinde İshak Alaton, vakfın ilk başkanı oldu, ilk Kurucular Kurulu toplantısında M. Tınaz Titiz Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

1994’ten 2002 yılına kadar bu görevi sürdüren Titiz, vakfın saygın bir STK olarak tanınması, misyonunun çeşitli kesimlere tanıtılması bağlamında önemli katkılarda bulundu. BEYAZ NOKTA Hareketi ile gündeme taşınan erdem, akılcılık, önyargılardan arınma, uzlaşma gibi kavramlar; daha özenle irdelenir, üzerinde düşünülür oldu. Beyaz Nokta® projeleri; toplumun değişik katmanlarında daha erdemli olma, daha akılcı davranma, daha uzlaşır olma yolunda davranışlar geliştirilmesine katkı sağladı.

2002 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan Dr. Cemil Çakmaklı döneminde; üniversiteli gençler için geliştirilmiş olan Kişisel Gelişim Platformu (KiGeP) programı, öncelikli proje olarak belirlendi ve mekan boyutu da eklenerek yeniden tanımlandı (www.kigep.org.tr). KiGeP Ankara ve KiGeP İzmir ofisleri bu dönemde açılarak bugün de devam eden programın uygulamalarına başlandı.

Toplumumuzdaki sorunlar çeşitli akıl ve/ya erdem dışı tutum ve davranışların ürettiği sorunların kökleri durumunda olan kaynak sorunlar ile bunların çeşitli bileşimleridir.

90’lı yıllarda başlayan; sorunların köklerine inerek toplumsal yaşamın tüm kesitlerinde akılcılık ve erdemi egemen kılma arayışlarımız, Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı’nın kurulması ile yeni bir boyut kazandı.