Haberler

Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarını Anlamaya Doğru

Vakfımızın yayıncılık hayatının ilk faaliyeti olarak, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Necati Saygılı’nın, "Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarını Anlamaya Doğru... Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz Üzerine Söyleşi" başlıklı kitabını yayınlamış bulunuyor.

resim
08.02.2016

Bilindiği üzere zaman, olaylar/hareketler sayesinde algılanabilen bir kavramdır. Olayların birbirini takip eden bir sıra içerisinde, sürüp gidişini ifade etmek veya olaylar dizisinin oluşturduğu zaman dilimini tanımlamak için süreç sözcüğü kullanıyoruz. Olaylar belli bir olguyu doğurduktan sonra yeni bir oluşuma evrildiklerinde ise süreçlerden bahsedilir. Her sürecin zaman şeridinde bir başlangıcı vardır ve milat sözcüğüyle ifade edilir.

Olaylar kendiliğinden meydana gelmezler; öncekinin sonucu, sonrakinin sebebini oluşturarak “…-sebep-sonuç-sebep-…” silsilesini kesintisiz izleyerek gelişirler. Dolayısıyla bir konuda olayların doğurduğu bir sonucu veya o süreci değerlendireceksek; onun miladını da göz önünde bulundurmak zorunda olduğumuzu, aklın gereği olarak kabul etmek durumundayız.

Yazar, 1915 Olaylarını ve taraflar arasındaki ihtilafı, yukarıda ifade ettiği değerlendirmeler açısından ele almış. Bunun, Olayların öncesi ve sonrasıyla anlaşılmasını kolaylaştıracağını düşünmüş. Olaylara geniş tarihi süreçler ve uluslararası ilişkilerin zorladığı koşullar penceresinden olabildiğince tarafsız bir gözle bakmaya çalışan yazar kitabında, doğrulara ve yanlışlara dair kaynaklara göndermeler yaparak, derleyip yorumladığı bilgileri birer iddia olmaktan öteye taşımaya özen göstermiş.

Kitap, kökleri 1915’ten çok öncelere uzanan Ermeni Meselesi’nin kaynağına derinlikli bilgilendirmelerle ışık tutmak ve okunması kolay söyleşi formuyla, okurun konu hakkında kendi kanaatini özgürce oluşturmasına yardımcı olmak iddiasını taşıyor.

 

KİTAP TEMİNİ İÇİN BANKA BİLGİSİ

 

BEYAZ NOKTA® GELİŞİM VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ
GARANTİ BANKASI ÇANKAYA ŞUBESİ
TR58 0006 2000 1810 0006 2961 09

Yukarıdaki  banka hesabımıza kitap bedeli olarak 20 TL yatırıp, dekontu ve kitap talebininizi, Ad, Soyad ve adres bilgilerinizle birlikte 

  bilgi@beyaznokta.org   

adresine bildirmeniz yeterli olacaktır. 

 

**Kargo ücreti alıcıya aittir.

Sayfa başına dön!