Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Logo
GELİŞMİŞ, ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA YÜKSEK SORUN ÇÖZME KABİLİYETİ
BEYAZ BÜLTEN

Sayı: 109 / Şubat 2018


 Bizden Haberler/Duyurular

Kavram Mutfağı


Düşüncelerin ifade edilebilmesi ve kastedildiği biçimde anlaşılabilmesi için kullanılan sözcükler -özellikle de soyut kavramları ifade edenler- üzerinde genel bir uzlaşı olmadığı gibi bu bir sorun olarak da algılanmamaktadır. Karşılıklı yazışma ve/ya söyleşmeler sırasında bu uzlaşmazlık fark edildiğinde taraflar, kendi tanımlarını ileri sürmekte ve doğru (ve ortak) tanımın bu olması gerektiğini savunmaktadırlar.

Çalışma, bu amaçla bir deneme amacını taşıyor. Üzerinde uzlaşı bulunmadığı tahmin edilen kimi kavramlar için editör tarafından bir öneride bulunulup, sonrasında zenginleştirici katkılara açılması öngörülüyor. Buradaki "zenginleştirme" terimi ile kastedilen, önerinin esasının korunup, esasa yönelik olmayan "süsleme"lerin yapılması olmayıp, esasa yönelik katkılara da açık olduğudur.

Kavram Mutfağı'na http://www.beyaznokta.org.tr/projelerimiz_kavram linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

Birleşik Akıl Ağı Toplantısı İnnpera Otel’de yapıldı

İzmir Beyaz Nokta Gelişim Derneği üyesi/gönüllüsü Birleşik Akıl Ağı Katılımcıları Melahat Yılmayan Öğrenme Evi’nde 2 Mart’ta biraraya geldiler.

Detaylar için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=767 linkine tıklayınız.


 Editörden

“Zilsiz Okul”

Bağımsız düşünüp hareket edebilen (kısaca “kendi ayakları üzerinde durabilen”) kişiler yetiştirmek bir okulun misyonu (varlık nedeni) olduğuna göre…

Makaleyi okumak için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=768 lütfen tıklayınız.


 Editörden

Din ve Bilim

… bilim ve dinin çıkış noktasının aynı olduğu ve gelişim süreçleri boyunca daima sorulara cevaplar aradıkları; bir yandan da süreçlerin ayrı ayrı örgütlendiği, bu örgütlerin sahtelerinin de gerçekleri ile çatışma halinde olduğu, ...

Makaleyi okumak için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=769 lütfen tıklayınız.


 Bağış Bülteni

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Şubat 2018 Ayı Bağış Bülteni

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı olarak destekçilerimizden aldığımız güçle bugün, dünden daha güçlü olarak Türkiye'nin Sorun Çözme kabiliyetini geliştirmek için projeler üretiyoruz.

Şubat 2018 Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Bağışçıları:
Faruk Ekinci,
Hande Ramazanoğulları,
Onat Bitik,
Hakan Akdağ, İbrahim Efe,
Mehmet Büyüközlü,
Haluk Baturçam,
Nur Sena Ünalana,
Elif Esra Yalçın,
Mustafa Doğan Kaymak.