Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Logo
GELİŞMİŞ, ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA YÜKSEK SORUN ÇÖZME KABİLİYETİ
BEYAZ BÜLTEN

Sayı: 106 / Kasım 2017


 Bizden Haberler/Duyurular

Kavram Mutfağı


Düşüncelerin ifade edilebilmesi ve kastedildiği biçimde anlaşılabilmesi için kullanılan sözcükler -özellikle de soyut kavramları ifade edenler- üzerinde genel bir uzlaşı olmadığı gibi bu bir sorun olarak da algılanmamaktadır. Karşılıklı yazışma ve/ya söyleşmeler sırasında bu uzlaşmazlık fark edildiğinde taraflar, kendi tanımlarını ileri sürmekte ve doğru (ve ortak) tanımın bu olması gerektiğini savunmaktadırlar.

Çalışma, bu amaçla bir deneme amacını taşıyor. Üzerinde uzlaşı bulunmadığı tahmin edilen kimi kavramlar için editör tarafından bir öneride bulunulup, sonrasında zenginleştirici katkılara açılması öngörülüyor. Buradaki "zenginleştirme" terimi ile kastedilen, önerinin esasının korunup, esasa yönelik olmayan "süsleme"lerin yapılması olmayıp, esasa yönelik katkılara da açık olduğudur.

Kavram Mutfağı'na http://www.beyaznokta.org.tr/projelerimiz_kavram linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

EEMKON 2017 Kongresi

EEMKON 2017 Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi 16-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müze Kültür Müzesi’nde yapıldı. Kongre kapsamında düzenlenen “Mühendislik Eğitimi Sempozyumlar” dizisinin birinci sempozyumu 16 Kasım saat 14:00’de Kocatepe Salonu’nda yapıldı. Sempozyumda Moderatör Batuhan Aydagül yönetiminde “Üniversite Öncesi Eğitim” irdelendi. Söz konusu sempozyuma “Eğitime Genel Yaklaşım ve Durum Saptaması” konuşması ile BNGV Yönetim Kurulu Üyesi Tınaz Titiz de katıldı. Kongre her yıl Elektrik Mühendisleri Odası tarafından organize ediliyor.


 Bizden Haberler/Duyurular

"Ata'ya ve Toprağa Saygı"

Tema Vakfı, her yıl Kasım ayının ikinci haftasını Erozyonla Mücadele Haftası olarak değerlendirerek konunun önemine dikkat çekmeye çalışıyor.

Bu yıl 25. kuruluş yıl dönümlerine denk gelen bu özel günde tüm sivil toplum kuruluşlarına da çağrı yaparak Anıtkabir'de "Ata'ya ve Toprağa Saygı Ziyareti" gerçekleştirdiler.

Bizleri de etkinliklerine dahil ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyor, nice yıllar diliyoruz.


 Editörden

Sözcükler tüm çatışmaların nedenidir!..

... artık idrak zamanı gelmedi mi?
Makalenin tamamını okuyabilmek için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=756 linkine tıklayınız.


 Bağış Bülteni

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Kasım 2017 Ayı Bağış Bülteni

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı olarak destekçilerimizden aldığımız güçle bugün, dünden daha güçlü olarak Türkiye'nin Sorun Çözme kabiliyetini geliştirmek için projeler üretiyoruz.

Kasım 2017 Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Bağışçıları:
Faruk Ekinci,
Hande Ramazanoğulları,
Mustafa Cem Sezgin,
Bilal Demir,
Renan Tunalıoğlu,
Emrah Akcan,
Emine Uçar,
Selahattin Acar,
Cemil Tekinöz,
Erdinç Ekmekçiler,
Onur Önel,
Deniz Emrah Baykal.