Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Logo
GELİŞMİŞ, ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA YÜKSEK SORUN ÇÖZME KABİLİYETİ
BEYAZ BÜLTEN

Sayı: 98 / Mart 2017


 Bizden Haberler/Duyurular

Kavram Mutfağı


Düşüncelerin ifade edilebilmesi ve kastedildiği biçimde anlaşılabilmesi için kullanılan sözcükler -özellikle de soyut kavramları ifade edenler- üzerinde genel bir uzlaşı olmadığı gibi bu bir sorun olarak da algılanmamaktadır. Karşılıklı yazışma ve/ya söyleşmeler sırasında bu uzlaşmazlık fark edildiğinde taraflar, kendi tanımlarını ileri sürmekte ve doğru (ve ortak) tanımın bu olması gerektiğini savunmaktadırlar.

Çalışma, bu amaçla bir deneme amacını taşıyor. Üzerinde uzlaşı bulunmadığı tahmin edilen kimi kavramlar için editör tarafından bir öneride bulunulup, sonrasında zenginleştirici katkılara açılması öngörülüyor. Buradaki "zenginleştirme" terimi ile kastedilen, önerinin esasının korunup, esasa yönelik olmayan "süsleme"lerin yapılması olmayıp, esasa yönelik katkılara da açık olduğudur.

Kavram Mutfağı'na "kurban" tanımı eklendi.

Kavram Mutfağı'na http://www.beyaznokta.org.tr/projelerimiz_kavram linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

Anayasa nasıl hazırlanmalı?

KRT Haber Merkezi'nin düzenlediği özel söyleşide Çağlar Cilara'nın konuğu Eski Kültür ve Turizm Bakanı ve Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Tınaz Titiz'di.

"Anayasa nasıl hazırlanmalı?" konusunun tüm detaylarıyla konuşulduğu söyleşinin tamamını http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=722 linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

Konferans: "Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi ve Sorun Çözme Kabiliyeti"

İstanbul Çağdaş Çözüm Beyaz Nokta Gelişim Derneği'nin düzenlemiş olduğu "Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi ve Sorun Çözme Kabiliyeti" konulu konferans 25 Mart Cumartesi günü KRT Konferans Salonunda yapıldı.

Kalabalık bir izleyici kitlesi ile gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 saat süren konferansta Tınaz Titiz (Kültür ve Turizm Eski Bakanı, BNGV YK Üyesi), Av. Ahmet Durakoğlu (İstanbul Baro Başkanı) ve Prof. Dr. Emre Bağce (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi) konuşmacı olarak yer aldı.


 Bizden Haberler/Duyurular

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Mart 2017 Ayı Bağış Bülteni

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı olarak destekçilerimizden aldığımız güçle bugün, dünden daha güçlü olarak Türkiye'nin Sorun Çözme kabiliyetini geliştirmek için projeler üretiyoruz.

Mart 2017 Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Bağışçıları:
Faruk Ekinci,
Hande Ramazanoğulları,
Özden Duyar,
Ahmet Şadan Tanrıverdi,
Ertuğrul Tuna,
Hatice Dinç,
Zehra Begüm Altun.


 Editörden

Eğitim’den ne bekliyoruz?

Sık sık, yeni tanıştığım kişilere aynı bir soruyu sorarak bir çeşit anket yapıyorum. Aşağıda, şu ana kadar aldığım cevaplardan oluşturduğum gruplamalar var. Sorduğum soru şu: “Eğitimden en temel beklentiniz nedir?”

Makalenin tamamını okumak için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=721 linkine tıklayabilirsiniz.


 Web Sitemizden

Birbirlerine zarar vermeden birlikte yaşıyorlar.
Bir aslan, bir ayı ve bir kaplan… Paylaşımı için Sayın Kemal Gençay'a teşekkür ederiz.

Fotoğrafların tamamı için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=718 linkine tıklayınız.