Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Logo
GELİŞMİŞ, ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA YÜKSEK SORUN ÇÖZME KABİLİYETİ
BEYAZ BÜLTEN

Sayı: 95 / Aralık 2016


 Bizden Haberler/Duyurular

Kavram Mutfağı


Düşüncelerin ifade edilebilmesi ve kastedildiği biçimde anlaşılabilmesi için kullanılan sözcükler -özellikle de soyut kavramları ifade edenler- üzerinde genel bir uzlaşı olmadığı gibi bu bir sorun olarak da algılanmamaktadır. Karşılıklı yazışma ve/ya söyleşmeler sırasında bu uzlaşmazlık fark edildiğinde taraflar, kendi tanımlarını ileri sürmekte ve doğru (ve ortak) tanımın bu olması gerektiğini savunmaktadırlar.

Çalışma, bu amaçla bir deneme amacını taşıyor. Üzerinde uzlaşı bulunmadığı tahmin edilen kimi kavramlar için editör tarafından bir öneride bulunulup, sonrasında zenginleştirici katkılara açılması öngörülüyor. Buradaki "zenginleştirme" terimi ile kastedilen, önerinin esasının korunup, esasa yönelik olmayan "süsleme"lerin yapılması olmayıp, esasa yönelik katkılara da açık olduğudur.

Kavram Mutfağı'na "kurban" tanımı eklendi.

Kavram Mutfağı'na http://www.beyaznokta.org.tr/projelerimiz_kavram linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

Bağışçımız Melahat Yılmayan ölümünün 9'ncu yılında saygıyla anıldı.

Melahat Yılmayan Anısına düzenlenen "Harmonia Şiir ve Müzik Dinletisi" etkinlik detaylarına http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=708 linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Aralık 2016 Ayı Bağış Bülteni

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı olarak destekçilerimizden aldığımız güçle bugün, dünden daha güçlü olarak Türkiye'nin Sorun Çözme kabiliyetini geliştirmek için projeler üretiyoruz.

Aralık 2016 Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Bağışçıları:

Faruk Ekinci
Hande Ramazanoğulları
Gül Güldamar Altıkulaç
Özden Duyar
Kazım Doğan Dirik
Haluk Baturçam
Ahcan Doğuş Bülbül
Hüseyin Payir
Şükran Öztanık
Pegem Akademi
Kitabevi-Mehmet Varış
Serdar Yaşırtu


 Web Sitemizden

PISA 2015

Sonuçların değerlendirmesi ve ilk üçe giren eğitim sistemlerini incelemek için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=707 linkine tıklayabilirsiniz.