Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Logo
GELİŞMİŞ, ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA YÜKSEK SORUN ÇÖZME KABİLİYETİ
BEYAZ BÜLTEN

Sayı: 83 / Aralık 2015


 Bizden Haberler/Duyurular

Kavram Mutfağı

Düşüncelerin ifade edilebilmesi ve kastedildiği biçimde anlaşılabilmesi için kullanılan sözcükler -özellikle de soyut kavramları ifade edenler- üzerinde genel bir uzlaşı olmadığı gibi bu bir sorun olarak da algılanmamaktadır. Karşılıklı yazışma ve/ya söyleşmeler sırasında bu uzlaşmazlık fark edildiğinde taraflar, kendi tanımlarını ileri sürmekte ve doğru (ve ortak) tanımın bu olması gerektiğini savunmaktadırlar.

Çalışma, bu amaçla bir deneme amacını taşıyor. Üzerinde uzlaşı bulunmadığı tahmin edilen kimi kavramlar için editör tarafından bir öneride bulunulup, sonrasında zenginleştirici katkılara açılması öngörülüyor. Buradaki “zenginleştirme” terimi ile kastedilen, önerinin esasının korunup, esasa yönelik olmayan “süsleme”lerin yapılması olmayıp, esasa yönelik katkılara da açık olduğudur.

Kavram Mutfağı’na ulaşmak için http://www.beyaznokta.org.tr/projelerimiz_kavram linkine tıklayınız.


 Bizden Haberler/Duyurular

18.12.2015


Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarını Anlamaya DoğruVakfımızın yayıncılık hayatının ilk faaliyeti olarak, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Necati Saygılı’nın, "Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarını Anlamaya Doğru... Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz Üzerine Söyleşi" başlıklı kitabını yayınlamış bulunuyor.

Kitabın içeriği ve satışına yönelik bilgilere ulaşmak için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=629 linkine tıklayınız.


 Bizden Haberler/Duyurular

11.12.2015


Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı İktisadi İşletmesi Yayıncılık FaaliyetleriBeyaz Nokta® Gelişim Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan "Yayıncı Sertifikası" alarak Yayıncılık faaliyetlerini başlattı.

Konuya ilişkin detaylara http://beyaznokta.org.tr/oku.php?id=627 linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

12.12.2015


Periyodik Referans BilgileriDeğerli destekçimiz Bülent Ağaoğlu'nun, çeşitli konularda yayımlanan ve çeşitli çalışmalara referans olabilecek "Periyodik Referans Bilgileri" adlı çalışmalarını sizlerle paylaşıyoruz. Çalışmaya http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=531 linkinden ulaşabilirsiniz.


 Bizden Haberler/Duyurular

12.12.2015


Melahat Yılmayan ölümünün 8’nci yılında anıldı.Melahat Yılmayan anısına düzenlenen "Cömertlik ve Hizmet Şiirleri" programı Mevlâna, Halil Cibran ve Nazım Hikmet şiirleriyle gerçekleştirildi.

22 Aralık Salı günü saat 20:00'de başlayan program İzmir Melahat Yılmayan Öğrenme Evi'nde Aktif Felsefe Grubu ve İzmir Beyaz Nokta Gelişim Derneği üyelerinin katılımı ile yapıldı.


 Bağış Bülteni

21.12.2015


Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Aralık Ayı Bağış BülteniBeyaz Nokta® Gelişim Vakfı olarak destekçilerimizden aldığımız güçle bugün, dünden daha güçlü olarak Türkiye'nin Sorun Çözme kabiliyetini geliştirmek için projeler üretiyoruz.

Aralık 2015 Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı Bağışçıları:
Dr. Necati Saygılı,
Av. Hüseyin Cimşit,
Hande Bitlis,
Ahmet Teoman Altınterim,
Alper Kırık,
Aydın Vural.


 Web Sitemizden

Yol Ayrımında Türkiye - Son Söz Yerine: Ne Yapmalı?

İki kitap, iki özet... Sayın Uğur Yüce’ye teşekkürlerimizle. Kitap özetlerine ulaşmak için http://www.beyaznokta.org.tr/oku.php?id=628 linkine tıklayınız.